close
تبلیغات در اینترنت
آداب و فرهنگ قوم گیلکی(گیلانی)

پايگاه اينترنتي نهاد

قرنهای متمادی است که اقوام مختلف در شهر رشت و مناطق دیگر گیلان همزیستی مسالمت ‌آمیزی با هم دارند و این همزیستی فرهنگ مشترکی را پدید آورده است اما در عین حال، این اقوام ویژگیهای قومی و گویشی خود را حفظ کرده‌اند. گیلکها، گالشها، تاتها، تالشها، ترکها و کردها و همچنین اقلیتهای مذهبی…

banner
طرفدار کدوم تیم هستید؟بهترین خواننده مورد علاقه شما؟جستجوگر پیشرفتهآخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازديد آخرين ارسال
روش های ترک اعتیاد بازی clash of clans روش های ترک اعتیاد بازی clash of clans 0 392 admin
نیلوبلاگ بهترین وبلاگ دهی تحت وردپرس نیلوبلاگ بهترین وبلاگ دهی تحت وردپرس 0 248 artiman
آموزش هک پسورد بدون نیاز به نرم افزار آموزش هک پسورد بدون نیاز به نرم افزار 3 3211 gay15
فصل اول اموزش كد نويسي( اشنايي) فصل اول اموزش كد نويسي( اشنايي) 0 271 1380
لوگو يا ارم چيست؟ لوگو يا ارم چيست؟ 0 325 1380
اگه ميخواهيد پاپ اپ يا تبليغات رو غير فعال كنيد بياييد داخل فايرفاكس اگه ميخواهيد پاپ اپ يا تبليغات رو غير فعال كنيد بياييد داخل فايرفاكس 0 293 1380
اموزش گرفتن اسكرين شات با كامپيور يا لپ تاب اموزش گرفتن اسكرين شات با كامپيور يا لپ تاب 0 407 1380
چگونه يك حساب كاربري در كامپيوتر ايجاد كنيم براي دوري از افراد فضول خانواده چگونه يك حساب كاربري در كامپيوتر ايجاد كنيم براي دوري از افراد فضول خانواده 0 266 1380
درخواست يه لوگو ميدهم درخواست يه لوگو ميدهم 0 327 1380
کاهش سرعت ناگهانی کامپیوتر کاهش سرعت ناگهانی کامپیوتر 1 490 1380
[Forum_Post_Title] صفحه اول انجمن | [Forum_Post_Title] ثبت نام در انجمن | [Forum_Post_Title] ورود به پنل کاربری


قرنهای متمادی است که اقوام مختلف در شهر رشت و مناطق دیگر گیلان همزیستی مسالمت ‌آمیزی با هم دارند و این همزیستی فرهنگ مشترکی را پدید آورده است اما در عین حال، این اقوام ویژگیهای قومی و گویشی خود را حفظ کرده‌اند.

گیلکها، گالشها، تاتها، تالشها، ترکها و کردها و همچنین اقلیتهای مذهبی مثل ارامنه، یهودیها، زرتشتیها‌ و... مجموعه جامعه گیلان را شکل می‌دهند.

"گیلکها " در سراسر مناطق جشلگه‌ ای گیلان پراکنده ‌اند و به کشاورزی اشتغال دارند و اولین اقوام ساکن در گیلان بوده‌ اند.

"گالشها" هم که تیره ‌ای از گیلکها هستند که در مناطق کوهستانی و کوهپایه ‌ای زندگی و با دامداری امرار معاش می‌کنند از اینرو فرهنگ این مردمان بسیار بکر و دست نخورده است و بسیاری از آیینها و اعیاد باستانی همراه با گاه شمار دیلمی و موسیقی فولکلور هنوز که هنوز است در میان آنان رواج دارد.

تالشها در غرب گیلان زندگی می ‌کنند که بازمانده نسل کادوسیان هستند و موسیقی فولکلور بسیار غنی، آیینها، باورداشتها و گویش مختص به خود دارند.

"تاتها" نیز در مناطق جنوبی گیلان به ویژه در رودبار و آبادیهای تابعه آن زندگی می‌کنند، این قوم نیز زبان و فرهنگ و آیینهای ویژه‌ای دارند که برخی از آنها از دوران کهن به جا مانده است


اقوام دیگری چون کردها، ترکها، کولیها و همچنین اقلیتهای مذهبی مانند ارمنیها، یهودیها و زرتشتیها نیز در مناطق مختلفگیلان از جمله در شهرهای رشت و انزلی ساکن هستند.

 گیلان از مناطقی است که با وجود گردآوری و انتشار کتابهای متعدد و متنوع در خصوص آیینها، آداب و رسوم، بازی و نمایشها بومی محلی و.... توسط محققان ایرانی، اروپایی و آمریکایی همچنان فرهنگ این سامان بکرمانده است‌.منابع پژوهشی درباره تاتها، گالشها و کردهای گیلان بسیار ناقص است

یک استاد دانشگاه رشته زبان و ادب فارسی دراین باره گفت: در مقابل حجم عظیم زایش فرهنگی که در طول سالیان طولانی صورت گرفته، مطالعه و پژوهش درباره اقوام و فرهنگ گیلان  بسیار اندک و ناچیز است.

محمد سمعی پور با اشاره به اینکه درباره زبان و فرهنگ اقوام گیلانی بسیار اندک کار شده و در مواردی هم مطالعه ‌ای انجام نگرفته است، اظهار داشت: منابع پژوهشی ما درباره تاتها و گالشها و کردهای گیلان بسیار ناقص است و کاستی‌ فراوانی دارد.

وی عنوان کرد: به دلیل تحولات فنی، اقتصادی و رسانه‌ ای که در زندگی مردم تاثیر گذاشته، بخش عمده‌ای از فرهنگ مردم کارکردهای خود را از دست داده و از گردونه زندگی مردم خارج شده و درصد زیادی از فرهنگ این اقوام ناشناخته مانده است.

یک پژوهشگر گیلانی نیز به بازیها و نمایش های بومی محلی گیلان اشاره کرد و گفت: بازیهای بومی و قومی برگرفته از خصایص اجتماعی، فرهنگی، اقلیمی، جغرافیایی و تاریخی هر سرزمین به وجود آمده‌اند و هماهنگ با باورداشتها و آیینها و آداب و رسوم در گستره دوران متحول شده‌اند.

محمدجعفر حسینی افزود: نمایشها و بازیهای قومی آمیزه‌ ای از حرکات و زیبایی‌ های آرمانی و میراث تاریخی را به نمایش می‌گذارند و راز و رمزهای زندگی را به تصویر می کشند.

وی ادامه با اعلام اینکه گیلان از نظر نوع بازی و نمایش بسیارغنی و پرباراست، یادآورشد: این بازیها‌ نه تنها برای سرگرمی دراوقات فراغت به وجود آمده‌اند، بلکه شیوه ها و روشهای تعامل و تقابل با سختیهای دوران و طبیعت ناسازگار را به فرزندان آموزش می ‌دهند.

 

نمایشها و بازیهای بومی محلی گیلان همچنان به حیات خود ادامه می‌ دهند

حسینی بیان داشت: پاره ‌ای از نمایشها و بازیهای بومی همچنان به حیات خود ادامه می‌دهند و در بسیاری از اعیاد و مراسم ملی یا مذهبی اجرا می‌شوند، اما پاره‌ای دیگر بنا به دلایل مختلف به حاشیه رانده شده‌اند و از یادها زدوده می‌شوند.

وی به نمایش "عروس گل " اشاره کرد و افزود: این نمایش یک کمدی موزیکال بهارخواهی و از بازیهای آیینی ‌بومی گیلان است که سالیان متمادی در نیمه دوم اسفند ماه در استقبال از نوروز اجرا می ‌شد که متاسفانه به حاشیه رانده شده است.

این پژوهشگر گیلانی گفت: " لافندبازی " ، "کشتی گیله مردی " از جمله بازیها و نمایشهای هستند که به دلیل جذابیتهای نمایشی و رزمی در اعیاد و جشنها به شکل گذشته اجرا می‌شوند.

وی اظهار داشت: همچنین نمایش آیینی مذهبی تغزیه به دلیل بار و محتوای عقیدتی مذهبی در مراسم مختلف از جمله آیینهای ماههای محرم و صفر و در برخی از روزهای سال اجرا می‌شوند و هنوز هم در میان اقشار سنتی جامعه پایگاه مورد پسندی دارند.

این پژوهشگر همچنین به " آیین یاوری " در استان اشاره کرد و افزود: این آیینها از مراسم دیرینه دیرپا در فرهنگ بومی گیلان است که اشکال آن به شیوه های مختلف در دیگر مناطق ایران هنوز هم کم و بیش به حیات خود ادامه می ‌دهند.

حسینی همچنین ادامه داد: بسیاری از آیینها و باورداشتها درگیلان با اقتصاد و معیشت و تولید ارتباط تنگاتنگ دارند که با از میان رفتن شرایط کار و تولید، آیینهای مربوط به آن نیز به فراموشی سپرده شده و جز خاطره ‌ای تاریخی چیزی دیگر از آنها در ذهنها باقی نمانده است.

وی یادآورشد: البته بسیاری ازاین مراسم و آیینها درباره کشت برنج، پرورش دام و صید و صیادی هنوز هم به حیات خود ادامه می‌دهند و در روستاها و آبادیهای سرزمین گیلان دیده می‌شوند.

 گنجینه آواز گیلانی هنوز به خوبی به مردم ارائه نشده است

فولکلوریست و پژوهشگر مشهور گیلانی هم  نسبت به وضعیت کنونی موسیقی استان ابراز نگرانی کرد و گفت: این رشته هنری از پر احساسترین نواهای ایرانی است

فریدون پوررضا، نداشتن بودجه، خواننده، نفوذ موسیقی های بیگانه که به پاپ مشهورند را از دیگر مشکلات این بخش یاد کرد واز یکی شدن فرهنگها در دهکده جهانی و هجوم فرهنگ بیگانه به موسیقی هراسناک است.

وی تاکید کرد: با این وضعیت  فضای رسانه ‌ها باید با موسیقی مردمی و ملی دمساز شده و به پرواز درآید.

پوررضا ادامه داد: آواها و نغمه ‌های محلی مناطق ایران در گذر زمان بوی کهنگی به خود نمی‌گیرد زیرا از حقیقت و سادگی زندگی روستاییان برخاسته است.

این خواننده پیشکسوت موسیقی محلی گیلان تاکید کرد: همه آنچه از گنجینه آواز ایرانی موجود است هنوز ارائه نشده و وظیفه اهالی موسیقی است که هر گوشه جدید و پنهان آن را که اغلب در مناطق روستایی و نزد پیران روستا باقی مانده است، ثبت کنند و آن را به نسل بعد بسپارند.

لباس " قاسم‌آبادی " و " تالشی"  برای آیین اهدای جوایز بازیهای المپیک آتن انتخاب شد

یک محقق لباسهای سنتی ایران نیز در رابطه با لباسهای سنتی گیلان اظهار داشت: در لباس سنتی این خطه سرسبز می‌ توان طبیعت رنگارنگ و زیبا را به وضوح مشاهده کرد.

ملوک وکیلی افزود: گیلان سرزمین رنگها، مروارید باران، جنگلهای سبز، گلهای الوان است که این همه در پوشش محلی زنان گیلک نمودار بوده ‌است.

وی گفت: اکنون می‌توان با توجه به ‌تغییر شرایط زندگی از طرحها و مدلهای زیبای این پوشاک الهام گرفت و با تغییرات کاربردی آن را به عنوان یک پوشش ملی زنده نگه داشت.

این پژوهشگرادامه داد: امروزه با گذشت زمان لباسهای محلی دیگر از رونق افتاده‌اند و رنگهای شاد آن که امید به زندگی را در دلها زنده می‌کرد، به خزان بی‌ هنگام نشسته و به کنج پستوها، صندوقها وبقچه‌ ها خزیده و در پشت بامها جای گرفته اند

زبان و گویش گیلکی شاخه ‌ای از زبان ایرانی و از خانواده زبانهای شمال غربی ایران است، گیلان حتی پیش از حضور آریایی‌ها در ایران، دارای فرهنگ و تمدن ویژه‌ای بود، آثار و کشفیات باستان ‌شناسان در مناطق مختلف گیلان از جمله رودبار، املش و هشتپر موید این نظر است.

با این حال ضمن حفظ هویت بومی و باورهای فرهنگی گیلان باید با تلاش همگان به ویژه پژوهشگران، نخبگان و دانشگاهیان این فرهنگ غنی که برآمده از دل ساده مردمان روستاهای شالی، جنگل و باران است را به گیتی شناساند.


:: امتیاز: نتیجه : 10 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 25

:: بازدید : 9925
:: ارسال شده در: فرهنگي , فرهنگ قوم گيلكي ,
:: مطالب مرتبط: فرهنگ و آداب قوم فارس (ایرانی) , آداب و رسوم مازندارنی ها , آداب و فرهنگ قوم ترک , فرهنگ و آداب قوم لر , فرهنگ و تمدن قوم بلوچ ,
:: برچسب‌ها: آداب و فرهنگ قوم گیلکی , آداب و فرهنگ قوم گیلانی , در مورد گیلان ,
نویسنده
نویسنده : вєηуαмιη
تاریخ : [یکشنبه 08 مرداد 1391 ] [ 15:39]
تاریخ
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط زحمت کشیدین در تاریخ 1395/11/7 و 10:08 دقیقه ارسال شده است

👌

این نظر توسط ناشناس در تاریخ 1395/9/6 و 21:48 دقیقه ارسال شده است

عالی
پاسخ : ممنون از لطفتون


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
آخرین مطالب ارسالی
تاب راهنماي معلم دوم ابتدايي 95-96 تاریخ : دوشنبه 16 اسفند 1395
كتاب هاي دوم دبستان 95-96 تاریخ : دوشنبه 16 اسفند 1395
كتاب راهنماي معلم اول ابتدايي تاریخ : دوشنبه 16 اسفند 1395
دانلود کلیه کتابهای اول ابتدایی 95-96 تاریخ : دوشنبه 16 اسفند 1395
خواندن پيامهاي تلگرام بدون تيك خوردن تاریخ : چهارشنبه 11 اسفند 1395
ایجاد فروشگاه شخصی فروش شارژ موبایل تاریخ : چهارشنبه 11 اسفند 1395
دانلود فایل آموزش مهارتهای کامپیوتر تاریخ : چهارشنبه 11 اسفند 1395
دانلود ورژن جدید بازی پو برای اندروید+پول بینهایت تاریخ : سه شنبه 19 بهمن 1395
دانلود بازی Grand Theft Auto V برای PC تاریخ : سه شنبه 19 بهمن 1395
تدوین و ساخت آهنگ های حرفه ای با Presonus Studio One Professional v2.6 تاریخ : سه شنبه 19 بهمن 1395
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
امنيت
آهنگها
آنتی ویروس
دانلود نرم افزار
مذهبي
علمي
فرهنگي
كد هاي جاوا و قالب وبلاگ
موبایل
تحقیق
فیلم ها
سرگرمي
افكت تصوير
آموزش ها
دانشگاه ها
کارگروه ابتدایی
آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 765
کل نظرات کل نظرات : 232
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 4
تعداد اعضا تعداد اعضا : 497

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 184
باردید دیروز باردید دیروز : 869
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 1
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 12
بازدید هفته بازدید هفته : 6,694
بازدید ماه بازدید ماه : 33,350
بازدید سال بازدید سال : 33,350
بازدید کلی بازدید کلی : 2,039,143

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.226.179.247
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir